PRREWODNICZĄCY K.S.P. TOTUS TUUS

Minął rok, jak odszedł do domu Ojca Brat Bogdan Niewiadomski – Pierwszy Przewodniczący Kościelnej Służby Porządkowej TOTUS TUUS Diecezji Warszawsko Praskiej.

Należałoby się zastanowić, jaką zostawił nam spuściznę, jakim był człowiekiem. Niewątpliwie w sprawy Kościoła był mocno zaangażowany, czasami odbijało się to na jego życiu rodzinnym. Jak mi opowiadał od kilkudziesięciu lat praktycznie nie był na urlopie z rodziną.

Oczkiem w głowie Brata Bogdana była Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus – Tuus. Inicjatorem i opiekunem duchowym Pielgrzymki był zmarły 8 października 2020 roku śp. Ks. Prałat Tadeusz Karolak – pierwszy Moderator KSP. Następnie po podziale diecezji Brat Bogdan Niewiadomski wraz z Księdzem Prałatem Zenonem Majchrem – Moderatorem KSP DW-P - kontynuował to przedsięwzięcie.

Praktycznie od zakończenia pielgrzymki w danym roku, zaczynały się przygotowania do następnej. Bogdan zajmował się logistyką. Miał tą umiejętność dobierania sobie odpowiednich ludzi do pomocy w tworzeniu tego dzieła ( byli to bracia z KSP, pracownicy służby zdrowia, parafianie z parafii Narodzenia Pańskiego). Ale mózgiem był On. Pochłaniało to mnóstwo czasu i zdrowia. Wiele trudu pochłaniał objazd trasy pielgrzymkowej i zabezpieczanie miejsc noclegowych.

W końcu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku do roku 1992 Brat Bogdan Niewiadomski był Przewodniczącym KSP Totus – Tuus Archidiecezji Warszawskiej. Miał to szczęście współpracować jeszcze z pierwszym Moderatorem Ks. Tadeuszem Karolakiem.

Po powstaniu w 1992r. diecezji warszawsko – praskiej Moderatorem Kościelnej Służby Porządkowej został Ks. Prałat Zenon Majcher – proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Brat Bogdan został nominowany przez Ks. Biskupa Ordynariusza Kazimierza Romaniuka na pierwszego przewodniczącego KSP w nowej diecezji. I od tej chwili ta parafia stała się centrum naszej wspólnoty i miejscem spotkań Rady Diecezjalnej.

Nasz Przewodniczący organizował w każdy drugi wtorek miesiąca posiedzenia tego gremium rozpoczynane Mszą św. Leżało Mu na sercu wzrastanie w wierze, pogłębianie wiedzy religijnej i świadczenie swoim życiem o Chrystusie wszystkich braci. W tym celu (przy aprobacie Ks. Zenona, który Go darzył całkowitym zaufaniem) organizował przy współdziałaniu poszczególnych parafii Adwentowy Dzień Skupienia i trzydniowe rekolekcje wielkopostne. I trwa to do dzisiaj.

Był pomysłodawcą modlitewnego nocnego czuwania na Jasnej Górze 27/28 maja każdego roku w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia; w następnych latach była to wieczorna modlitwa w katedrze św. Jana Chrzciciela. Z Jego inicjatywy również w tej intencji w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia przy Ostrobramskiej bracia wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli przez 9 miesięcy w uroczystych Mszach Świętych.

W celu pogłębienia formacji i czynne wejście w liturgię poszczególnych braci Brat Bogdan wraz z nowym Moderatorem naszej służby Ks. Grzegorzem Kowalczykiem zorganizował kurs lektorski zakończony promocją w czasie uroczystej Mszy Świętej.

Naszemu Przewodniczącemu zależało, aby Kościelna Służba Porządkowa rosła też liczebnie. W tym celu w danym roku w kolejne niedziele jeździł wraz ze mną do poszczególnych parafii, aby promować i zachęcać mężczyzn do wstępowania w szeregi wspólnoty.

Odrębną częścią życia wspólnotowego Brata Bogdana były pielgrzymki papieskie Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Uczestniczył w przygotowaniach tych uroczystości od 1991r., a wymagało to wielkiego zaangażowania fizycznego i czasowego. Jako dowódca odpowiadał za służbę braci naszej diecezji na trasie przejazdu orszaku papieskiego i w czasie Mszy Świętych pod przewodnictwem Papieża. A trzeba zauważyć, że w obsłudze wizyt Ojca Świętego uczestniczyło blisko tysiąc braci.

Starał się uczestniczyć w życiu naszej wspólnoty dopóki Mu siły fizyczne pozwalały. Pod koniec ziemskiego pielgrzymowania, kiedy zdawał sobie sprawę, że odchodzi, starał się przekazywać zadania dotyczące KSP i kulisy jej funkcjonowania innym braciom, jako człowiek niewątpliwie był mocno zaangażowany w sprawy Kościoła, zarówno na poziomie parafii, jak i diecezji. Od początku powstania parafii Narodzenia Pańskiego i budowy kościoła służył swoją pomocą fizyczną i logistyczną. Bardzo cenił tą pracę pierwszy ks. proboszcz Zenon Majcher.

Śp. Bogdan w swoim zachowaniu do ludzi był oazą spokoju. Starał się hamować nasze raptowne zachowania, łagodził sytuacje konfliktowe. Wszelkie decyzje podejmował po głębokim zastanowieniu. Do każdego z współbraci odnosił się z życzliwością i swoistym ciepłem. Do ostatnich dni nie opuszczała Go radość Boża i ludzkie poczucie humoru. Brat Bogdan emanował na ludzi z którymi obcował silną wiarą – przynajmniej takie jest moje odczucie. Był osobą pobożną, chociaż nie na pokaz. Wiele czasu spędzał na modlitwie różańcowej, czy też brewiarzowej. Był czcicielem Miłosierdzia Bożego. To obcowanie z Bogiem pozwalało Mu skutecznie kierować wspólnotą, pokonywać trudy codziennego życia i znosić cierpienie związane z ciężką chorobą. Jak powiadał: „całe moje życie jest w rękach Boga”.

Przewodniczący Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus Brat Bogdan Niewiadomski, pozostał w naszej pamięci jako wspaniały człowiek wielkiego serca. Był przygotowany na odejście z tego świata i pogodzony z wolą Bożą. Śmierć była dla Niego przejściem do domu Ojca.

I stało się to w niedzielny poranek dnia 01.09.2019r.