ŚW. PIUS X, PAPIEŻ
Papież ważny dla Polaków
Polacy powinni szczególnie faworyzować tego świętego papieża, bo to jemu właśnie zawdzięczamy wezwanie w litanii loretańskiej „Królowo Polski, módl się za nami”.
W 1906 roku ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej (przypadające 26 sierpnia) i wyniósł do godności bazyliki kościół na Jasnej Górze.
A cztery lata później dodał jeszcze jedno święto do polskiego kalendarza liturgicznego Matki Boskiej Królowej Polski (w tamtych latach było ustanowione dla dwóch diecezji: lwowskiej i przemyskiej).
Św. PIUS X tac. pius - pobożny, uczciwy, oddany Bogu 4 sierpnia 1903 - 20 sierpnia 1914 WŁOCH
Giuseppe ( Józef ) Melchiorre Sarto urodził się 2 czerwca 1835r. w Riese w Górnej Wenecji w wielodzietnej rodzinie jako drugi z dziesięciorga dzieci wiejskiego listonosza i szwaczki.
W domu rodzinnym panował duch modlitwy i wzajemnej miłości. Gdy uczęszczał do szkoły podstawowej, równocześnie uczył się języka łacińskiego u ks. Alojzego Horacjusza. Pomimo ciężkiej sytuacji materialnej rodzina nigdy nie traciła nadziei. Właśnie w takich sytuacjach rodzice wskazywali swoim dzieciom, że największą wartością w życiu jest Bóg, że to właśnie od przyjaźni z Nim zależy szczęście każdego człowieka.
W 1845 r. otrzymał sakrament bierzmowania, a pierwszą Komunię świętą przyjął dwa lata później, w wieku 12 lat.
W 1846 r. został przyjęty do gimnazjum w Castelfranco Veneto, gdzie wykazywał się sumiennością i niezwykłymi zdolnościami w nauce. Ówczesny patriarcha Wenecji kardynał Jakub Monico ufundował mu stypendium w seminarium w Padwie.
Po zakończeniu 8 letnich studiów i formacji seminaryjnej przyjął święcenia kapłańskie w dniu 18 września 1858r. Był wiejskim wikariuszem w Tombolo, a po 9 latach posługi (1858-1867) biskup mianował go proboszczem w Salvano., kanonikiem w Treviso i ojcem duchownym w seminarium oraz w 1875r. kanclerzem diecezji. Następnie w roku 1882 został mianowany wikariuszem kapitulnym diecezji. W 1884 r. papież Leon XIII mianował ks. Sarto biskupem Mantui i sam udzielił mu sakry biskupiej..
Jako kapłan odznaczał się miłością do wszystkich, których spotykał na swojej drodze. Szczególnie bliscy jego sercu byli ludzie samotni i ubodzy. Im poświęcał dużo swojego czasu, ale też odznaczał się dużymi zdolnościami kaznodziejskimi, które wykorzystywał podczas katechizacji dzieci.
Szczególnie leżało mu na sercu dobro biednych dzieci. Sam będąc wiele razy głodny jako chłopiec, umiał zrozumieć głód innych. Był tak szczodry dla ubogich, że siostra częstokroć z płaczem skarżyła się mu, że nie ma co do garnka włożyć, a wstydzi się brać w sklepie na kredyt.
Biskup Mantui osobiście zwizytował wszystkie kościoły i parafie diecezji, a na zakończenie w 1888 roku zwołał synod diecezji.
W 1892 r. zmarł patriarcha Wenecji, kardynał Dominik Agostini. Leon XIII wyznaczył na jego miejsce biskupa Józefa Sarto. W trzy dni później nowy patriarcha Wenecji otrzymał nominację na kardynała Kościoła.
Po śmierci Leona XIII w Kaplicy Sykstyńskiej zebrało się konklawe. Złożone veto - było ostatnim protestem w dziejach Kościoła zwane ekskluzywą. Postawione zostało 2 sierpnia 1903r. przez kardynała Jana Puzynę w imieniu cesarza Austrii Franciszka Józefa I (1848 - 1916) jednemu z kardynałów który został wyeliminowany.
Giuseppe Melchiorre Sarto został wybrany na papieża i przyjął imię Pius X.
Udzielił błogosławieństwa urbi et orbi w bazylice św. Piotra i przyjął hasło swojego pontyfikatu "Odnowić wszystko w Chrystusie".
Tak jak Pius IX uznał się za więźnia Watykanu. Pius X był pierwszym papieżem, któremu udało się uczynić z Rzymu centrum Kościoła katolickiego.
Za pontyfikatu Piusa X powstało w 1903r. Zgromadzenie Synów Najświętszej Maryi.
W 1904r. Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia,
W 1905r. założone zostało Zgromadzenie Misjonarek św. Rodziny.
Papież zatwierdził w 1908r. Zgromadzenie Misjonarzy Afryki - ojcowie biali,
W 1913r. Pius X zatwierdził Zgromadzenie Sióstr od Aniołów,
Służebnice Wschodniego Obrządku w 1892r.
Papież potępił modernizm, agnostycyzm i immanentyzm. 1 września 1910r.
Pius X nakazał księżom składanie przysięgi antymodernistycznej.
Papież dopuszczał dzieci w "mniej więcej siódmym roku życia" do przyjęcia I Komunii św. i ułatwienia eucharystii chorym.
Papież polecał opracowanie nowego wydania śpiewnika gregoriańskiego i zreformował brewiarz.
Zachęcał do badania Pisma św. zakładając w Rzymie Papieski Instytut Biblijny.
Pius X był prekursorem Akcji Katolickiej.
W Królestwie Polskim 5 listopada 190r. papież Pius X potępił sektę mariawitów.
W Królestwie Polskim 5 listopada 1906r. papież Pius X potępił sektę mariawitów.
W dniu śmierci papieża rozpoczęło działalność Towarzystwo św. Pawła - pauliści.
Pius X zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra.
Beatyfikowany w 1951, kanonizowany w 1954 roku przez Piusa XII. Patron esperantystów.
W ikonografii św. Pius X przedstawiany jest w stroju papieskim.
Kościół czci Piusa X jako świętego w liturgii 21 sierpnia.