Sekretarka Bożego Miłosierdzia

Urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec w woj. łódzkim, jako trzecie z dziesięciorga dzieci Stanisława Kowalskiego i Marianny z domu Babel. po dwóch dniach ochrzczona w parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich, otrzymała imię Helena. w 1914 r. przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Do szkoły chodziła trzy lata, następnie najmowała się na służbę. Od najmłodszych lat chciała wstąpić do klasztoru, lecz rodzina była przeciwna. Już jako siedmioletnia dziewczyna usłyszała głos, który wzywał ją do podjęcia życia zakonnego. Zaczęła więc pracować w Łodzi, ale niebawem zgłosiła się do Zgromadzenia MB Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Nie przyjęto jej, więc zaczęła pracować jako pomoc, na posag do zakonu.

Dąbrówka. 13 rocznica kanonizacji Św. Faustyny

1 sierpnia 1925 r. jej pragnienie spełniło się i została przyjęta do nowicjatu Zgromadzenia. 30 kwietnia 1926 r. podczas obłóczyn przybrała imiona Maria Faustyna. W 1933 r. złożyła profesję wieczystą. Aż jedenaście razy była przenoszona do kolejnych domów zakonnych. przeżyła 13 lat przebywając w wielu domach, najdłużej w Krakowie, Warszawie, Płocku i Wilnie, pełniąc obowiązki kucharki, sprzedawczyni w sklepie z pieczywem, ogrodniczki i furtianki.

Dąbrówka. procesja do domu Św. Faustyny

Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego, dlatego ponad 8 miesięcy spędziła w szpitalu na Prądniku w Krakowie. Większe cierpienia od tych, które niosła gruźlica, znosiła jako dobrowolna ofiara za grzeszników i apostołka Bożego Miłosierdzia. Doświadczyła też wielu nadzwyczajnych łask: objawień, ekstaz, daru bilokacji, ukrytych stygmatów, czytania w duszach ludzkich, mistycznych zrękowin i zaślubin.

Przed Mszą Św., Żywot w Dąbrówce Św. Faustyny

W 1933 r. spotkała ks. Michała Sopoćko, dziś błogosławionego, który został jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Chorowała już na gruźlicę, więc skierowano ją do szpitala na Prądniku Białym k. Krakowa, a potem do sanatorium w Rabce.

Dąbrówka. Procesja do ołtarza

Otrzymała niezwykły dar: stygmaty wewnętrzne, takie jakie nosił prawdopodobnie też św. Paweł Apostoł. W dniu obłóczyn zrozumiała, jaki ogrom cierpień ją czeka, co doprowadziło do omdlenia.

Procesja z darami

W okresie nowicjatu przeżywała udręki duszy, podobne do mistycznej "nocy ciemnej" opisanej przez św. Jana od Krzyża. Po "nocy zmysłów" i "nocy ducha" w Wielki Piątek 1937 r. nastąpiły... 28 listopada 1958 r. Kongregacja Świętego Oficjum wydała dekret, że przeżycia duchowe siostry Faustyny nie mają charakteru nadprzyrodzonego, a szerzone przez nią formy kultu są niewłaściwe.

Homilia Ks. Bp Marka Solarczyka

Niebawem sprawą zajął się krakowski kardynał Karol Wojtyła. 21 października 1963 r. z jego inicjatywy otwarto proces informacyjny w sprawie życia, cnót, pism i kultu siostry Faustyny, zakończony 26 stycznia 1968 r., gdy akta przesłano do Kongregacji dla Spraw Świętych, która otworzyła proces beatyfikacyjny. 15 kwietnia 1978 r. Święta Kongregacja Doktryny Wiary wydała Notyfikację, cofającą orzeczenia dekretu z 1958 r. W 1980 r., Karol Kardynał Wojtyła, już jako papież, ogłosił encyklikę Dives in Misericordia.

Dąbrówka. Msza Święta

A potem, 18 kwietnia 1993 r., beatyfikował, zaś 30 kwietnia 2000 r. kanonizował siostrę Faustynę. Swoistym znakiem czasu był dzień jego śmierci: 2 kwietnia 2005 r., Wigilia Święta Miłosierdzia Bożego. Wcześniej, w 2002 r., określił zasady uzyskiwania odpustu zupełnego i odpustów cząstkowych w Święto Miłosierdzia Bożego.

Święta Faustyna i brat z K.S.P. "TOTUS TUUS"

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II poświęcił w Łagiewnikach Bazylikę Miłosierdzia Bożego.

Do góry